Get Adobe Flash player

klubmamuski banner

Czas na biurkol

 Półmetek wakacji to czas kiedy już nieśmiało myślimy o zbliżającym się roku szkolnym, które dla wieku dzieci będzie pierwszym prawdziwym rokiem szkolnym, a nie jak dotychczas wciąż jeszcze „przedszkolnym”.

Pierwszy rok szkolny i pierwsze kroki w nowej szkole zobowiązują. Oprócz tornistra i całej papierniczo-książkowej wyprawki pojawia się ONO - biurko. I od razu jest najważniejszym meblem w pokoju malucha, który właśnie przestaje być dzieckiem, zaczynając przygodę ucznia.

biurko0
Wybór biurka to sprawa wcale niełatwa. Pamiętajmy, że będzie to bliski dziecku, i to w sensie dosłownym, mebel. Niemalże jak łóżko. Szacuje się, że w szkole nasza pociecha spędzi przy biurku, odrabiając lekcje nawet kilkaset godzin w ciągu roku szkolnego. Dużo? Bardzo dużo. A więc mebel ten powinien być dopasowany w każdym calu – od funkcjonalności, poprzez wygodę, na estetyce skończywszy.Jak wybrać?

Po pierwsze, biurko powinno być ergonomiczne, czyli dopasowany do wzrostu i budowy ciała dziecka. Nie może być ani za wysokie, ani zbyt niskie. Warto pamiętać, że blat biurka powinien być nachylony pod kątem 16 stopni. Ułatwimy w ten sposób etap pisania i czytania, a debiutujący uczeń będzie zachowywał właściwą postawę ciała, gdyż takie nachylenie wymusza wyprostowanie pleców i dosunięcie się do biurka (ręce powinny być na blacie, a nogi oparte o podłogę najlepiej pod kątem 90 stopni). Unikniemy w ten sposób problemów z kręgosłupem i skarg na bolącą szyję.
biurko1

 

 

 

 

Dziecko co roku rośnie średnio ok. 7 centymetrów. Jeśli więc chcemy, aby biurko towarzyszyło mu przez kilka lat, wybierzmy burko z regulowaną wysokością. Unikniemy wtedy potrzeby zmiany co roku tego mebla. Ważne jest też zwrócenie uwagi na funkcjonalność biurka. Dobrze jeśli będzie miało możliwość zamontowania półek, szafek. Przydadzą się też szuflady na przybory do pisania, szafka na książki czy uchwyt na powieszenie plecaka.
biurko2

 

 

 Zadbajmy też o to, aby na blacie biurka znajdowały się tylko potrzebne do nauki przedmioty. Komputer, Ipad czy tablet nie są konieczne, zwłaszcza jeśli dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę ze szkołą. Ważne jest natomiast umiejscowienie lampki, która będzie oświetlać zeszyt czy książkę. Najlepiej jeśli zamontujemy ją w taki sposób, aby padające światło nie było zasłaniane przez rękę piszącego chłopca czy dziewczynki.

Kolejny ważny aspekt to umiejscowienie biurka, które powinno stać najbliżej okna, aby zapewnić dziecko możliwie najwięcej światła dziennego.

biurko3biurko4

I na koniec – estetyka. Warto zapytać dziecko, które biurko mu się podoba, pokazując oczywiście wybrane przez dorosłego modele. Ważne jest, aby to przyszły uczeń zadecydował o estetyce. I nawet jeśli wolimy neutralne kolory, a nasza pociecha woli słodkie róże czy intensywny niebieski, pozwólmy mu wybrać samodzielnie. Bo wybór ten będzie albo ważnym motywatorem, albo już na wstępnie przyczyną niezadowolenia. A przecież nauka ma być dobrą, kreatywną i skuteczną zabawą w zdobywanie wiedzy.

Więcej informacji i inspiracji na: www.westwing.pl/wszystko-dla-dziecka/